5 Zasad bezpiecznego patatajania

Miłe słoneczne popołudnie, więc aż chce się ruszyć z domu i coś porobić. Ubierasz się, wrzucasz do kieszeni telefon, klucze i inne niezbędne gadżety. Obroża wędruje na szyję psa, smycz w Twoją rękę – idziecie na SPACER! Psiak szczęśliwy biega po parku. Po chwili szczęśliwa psia paszcza melduje się koło Ciebie z patykiem w paszczy. Patrzy się i jednoznacznie mówi “Rzuć mnie to ludziu! Chcem patatajać!”.

Znajomy scenariusz? No jasne że tak! Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z “wesołym patatajaniem z patykami”. Poznaj proszę 5 zasad, o które zawsze warto zadbać podczas wspólnych zabaw w parku.

1.Miejsce
Spacerując po mieście, nieraz można spotkać psy chodzące bez smyczy w miejscach ruchliwych. Nie jest to dobry pomysł. Tak samo zabawa w parku położonym blisko ruchliwej ulicy to niezbyt dobry pomysł. Jeżeli chcesz spuścić psa ze smyczy zadbaj o to by psiak nie wybiegł na ulicę goniąc ulubioną zabawkę. Duże skupiska ludzi to również niezbyt odpowiednie miejsce – pamiętaj nie każdy musi lubić psy i mieć dobre intencje. Do szaleństw bez smyczy wybieraj miejsca ustronne i dobrze Ci znane.

2. Powierzchnia
Pokaleczone lub podrażnione opuszki to nic przyjemnego. Zbyt twarda nawierzchnia też nie jest dobrym miejscem do szaleństw i skoków. Zadbaj o stawy Twojego psa wybierając do ćwiczeń i biegania raczej podłoże miękkie (trawę, piasek, leśne ścieżki). Zwróć uwagę czy w miejscu zabaw nie ma wykopanych dołków, porozrzucanego szkła, nie jest zbyt ślisko.

3. Zabawka
Patyk to nie darmowa zabawka dostępna w każdy parku. Wszelkie patyki stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo! Poraniona paszcza od zadziorów i drzazg, wbicie, ciało obce w gardle – to tylko niektóre z możliwych czarnych scenariuszy. Nie pozwalaj biegać psu z patykami. Zamień je na bezpieczne zabawki np. piłki na sznurku, dobrane do wielkości czworonoga zabawki piszczące, ringo itd. Jest wiele możliwości!

4. Zdrowie
Weź pod uwagę stan zdrowia Twojego psa. Podczas regularnych przeglądów u lekarza weterynarii, bierz sobie do serca rady specjalisty. Jeśli Twój pies nie powinien skakać, postaraj się ograniczyć ten rodzaj ruchu. Jeżeli weterynarz zalecił wolne, krótkie spacery na smyczy a Twojego psa roznosi energia, możesz spożytkować ją inaczej. Wymęcz psa psychicznie – dobrze sprawdzą się ćwiczenia węchowe lub nauka sztuczek.
Twój psiak cieszy się doskonałym zdrowiem? Stawy należą do tych “książkowych”? Hopsajcie i patatajajcie, pamiętając jednak o bezpieczeństwie.

5. Umiar
Każdy pies powinien umieć odpoczywać. Jeżeli jesteście w Waszym ulubionym parku, możecie przecież usiąść na ławce i odprężyć się przez chwilę. To Ty decydujesz kiedy zaczynacie zabawę i kiedy ją kończycie.Nie chcesz przecież stać się jedynie wyrzutnią piłek Twojego Psa. Pamiętaj również, żeby nie narzucić zbyt dużego tempa zabawy oraz o dostosowaniu czasu aktywności do możliwości Twojego psa.

Zobacz równiez