I Konferencja Kynologiczna – podsumowanie

Co prawda troszkę czasu od I Konferencji Kynologicznej w Katowicach poświęconej w całości psim seniorom już minęło, ale nie zaszkodzi napisać o niej kilka słów również tutaj.

Życie z psim seniorem jest specyficzne. Ma ogrom plusów, ale codziennością są też problemy. Konferencja „Jak zachować młodość i witalność psa na dłużej” zorganizowana 16.11 w katowickim Novotelu była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy niezbędnej dla właścicieli czworonogów. Organizatorem wydarzenia był producent karmy Tropidog. Patronat naukowy nad konferencją objął Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt.

Chociaż wiedza z perspektywy właściciela młodego zwierzaka wydaje się niepotrzebna jeszcze przez dłuuuugi czas, może okazać się potrzeba sporo wcześniej niż to sobie planowaliśmy.

Jak jeden dzień…

Przyznam się, że te 12 lat z Szamanem minęło mi błyskawicznie. Nawet nie zorientowałam się, kiedy z najprawdziwszego wulkanu energetycznego (i emocjonalnego również), mój pies stał się statecznym kompanem. To nie jest tak, że aktualnie senior to już tylko grzeje kanapę i wychodzi na krótkie spacery. On kocha ruch, naukę, zabawę, zdarza mu się czasami pobrykać ze znalezioną butelką na spacerze i ogólnie jest wesołym stworzonkiem. Skłamałabym jednak, gdybym powiedziała, że nie widzę różnicy. Zmiany zaczęłam obserwować, gdy Szaman skończył 8 lat. Staliśmy się częstszymi klientami przychodni, zaliczyliśmy poważne chorowania, trzeba było bardziej zatroszczyć się o dietę kudłatego, no i sport poszedł w odstawkę. Pojawia się też coraz więcej białych włosków na łepetynie, a kondycja i energia też już nie są te same co jeszcze kilka lat temu. Co zrobić, żeby cieszyć się witalnością jeszcze długo? Konferencja dała mi kilka wskazówek!

Relacja z wydarzenia

Dokładniejszą relacje napisaną przeze mnie znajdziesz w grudniowym magazynie Dog&Sport. Tutaj piszę tylko krótkie podsumowanie i garstkę moich przemyśleń.

Program konferencji był po brzegi wypakowany wykładami. W ciągu tej jednej soboty zaliczyłam ich aż 6.

  • „Oblicza starości psów – jesień życia psa oczami behawiorysty zwierząt” Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy. To wykład o różnych aspektach starości. Czy pies może mieć demencję? Jak uchronić czworonoga przed skutkami starości? Właśnie na te pytania odpowiedział behawiorysta.
  • „Żywienie psów starszych” dr Olga Lasek, specjalista żywienia zwierząt. Dietetyka… Moim zdaniem to narzędzie cały czas niedoceniane. Wykład był solidną lekcją wiedzy o wymaganiach żywieniowych starszych psów.
  • „Pacjent geriatryczny w gabinecie weterynaryjnym” lekarz weterynarii Maciej Karwowski. Praktyczne case study z omówieniem najczęstszy chorób dotykających starszych psiaków.
  • „Oszukać przeznaczenie, czyli jak sprawić, by nasz pies żył długo i szczęśliwie” lekarz weterynarii Magdalena Nowakowska. Wykład o potędze profilaktyki i lekko wtajemniczający w świat badań.
  • „Najnowsze badania szansą na ograniczenie procesów starzenia u psów” – Fernando De Oliveira, dietetyk weterynaryjny. Ten wykład był w języku angielskim. Bardziej szczegółowo omówiono badanie nad wpływem ekstraktu z winogron i dzikich czarnych borówek kanadyjskich na procesy starzenia psów.
  • „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” Monika Grzeczyńska, prezes Klubu Sportowego WILCZY PAKT. Ostani wykład to opowieść opiekuna starszych czworonogów związanych ze sportem.

Garść przemyśleń po konferencji

Psi senior wymaga od nas nieco innej, bardziej troskliwej opieki. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach weterynaryjnych wraz z badaniami. Przydatne będzie badanie krwi (profil geriatryczny), USG, RTG. To ważne, żeby w porę wyłapać i zapobiegać dolegliwością typowym dla starszych czworonogów. Przydatna może być również zmiana diety. Spora część starszych czworonogów na skutek mniejszej aktywności fizycznej oraz mniejszego zapotrzebowania energetycznego zmaga się z nadwagą. Z kolei psiaki w bardzo podeszłym wieku często mają niedowagę. Warto mieć to na uwadze i dostosować sposób karmienia do naszego czworonoga.

Pamiętaj o zębach!

Od dawna mówi się o problemach stomatologicznych, z którymi zmaga się spory procent czworonogów. Okazuje się, że problem pogłębia się z wiekiem czworonogów. Warto dbać tutaj o dobrą profilaktykę, a gdy tylko zauważysz jakiś problem od razu kierować się po radę specjalisty (i to niezależnie od wieku zwierzaka).

Aktywna emerytura

Chociaż opieka weterynaryjna i dostosowanie diety wydają się być w miarę oczywiste, to dla zachowania zdrowia i witalności na długie lata potrzebna jest też aktywizacja czworonoga! Aktywność fizyczna cały czas jest wskazana! Chociaż oczywiście mocne treningi już odpadają, to dłuższy spokojny trekking lub pływanie, jeżeli nie ma innych przeciwskazań, to cały czas dobry pomysł!  Warto zadbać również o aktywność psychiczną np. naukę sztuczek, korzystanie z zabawek interaktywnych itd. Ważne, żeby wyzwania stawiane przed psem, były do niego dostosowane.

Czas najlepszych relacji

Właściciele chyba wszystkich starszych psiaków, mogą potwierdzić, że relacje z nimi są inne. W przypadku moim i Szamana zaczęliśmy się rozumieć o wiele lepiej, świetnie nam się razem pracuje. Można powiedzieć, że znamy się na wylot! Jest jak stare, genialne Porsche idealnie dopasowane i poznane.

I właśnie z powodu tej najlepszej na świecie relacji, warto zdobywać nową wiedzę i wcielać ją w życie. Tylko wtedy nasza relacja ma szansę trwać jeszcze długie lata – czego sobie, Szamanowi, Tobie oraz Twoim zwierzakom życzę z całego serducha!

Zobacz równiez