Kura co znosi złote jaja – recenzja zabawki węchowej

Przyszła pora na pierwsze w tym roku testy w ramach Top For Dog 2022! Na warsztat leci klasyczny nielot. Czy kura może być fajną zabawką węchową? Co skrywają złote jajka? Czy psie kichawy podołają wyzwaniu?

Cześć, nazywam się Gosia i jestem zabawkoholikiem. Cóż ja na to poradzę, że uwielbiam kupować, testować i mieć w arsenale około 1739872 zabawek dla piesków? Ale pieskowa zabawka nie może być zwykła i nudna. Preferuję te, które coś ciekawego mogą wnieść do życia moich psowatych. I dzisiaj właśnie o jednej z takich zabawek. Poznajcie – oto kura co znosi złote jajka, czyli zabawka węchowa dla psów.

zabawka węchowa kura z psami

Anatomia kury

Troszkę się boję, gdzie może wypozycjonować się w Google ten wpis jeżeli widnieje tutaj fraza „anatomia kury”. Użyć tego zwrotu jednak musiałam, bo żeby wytłumaczyć w całości funkcjonalność tej śmiesznej zabawki, muszę powiedzieć, co czyni ją wyjątkową. A jest to jej anatomia właśnie… 

Kura z pozoru jest zwykłym pluszakiem z przyjemnego polarku. Ot mięciutki pluszak, z którym niektóre pieski rozprawią się w 5 minut. W tym przypadku pozory mylą, bo kura jest zabawką nie do gryzienia lecz do węszenia. Zabawka węchowa posiada w sobie kilka skrytek, gdzie można schować smaczki. Jedna duża na szyi oraz po jednej na każdym skrzydle. Wnętrze kury skrywa… złote jaja. Do każdego z nich również można włożyć coś smacznego, a w bonusie sypnąć czymś dobrym także we wnętrze pluszaka.  Dodatkowo w łepetynie, na skrzydłach i oczywiście w jajeczkach są cichutkie piszczałki, które lekko podkręcają zabawę. 

Więcej o kurze możecie przeczytać TUTAJ.

zawartość zabawki węchowej

Jajcarskie wyzwanie

Przyzwyczailiśmy się, że zabawki węchowe mobilizują tylko do węszenia i wyszukiwania pysznych kąsków. W tym przypadku jest troszkę inaczej. Największe wyzwanie, które ta zabawka węchowa stawia przed psiakami to wymyślenie, jak dostać się do smacznej zawartości jajek. Pies musi najpierw wymyślić, że jajka połączone sznurkiem można z kurki wyciągnąć. Następnie jak dostać się do tych przysmaków. 

Po moich psach widzę, że rozwiązanie tej jajcarskiej zagadki jest dla nich dość dużym problemem. Obydwoje radzą sobie, doskonale lokalizują smaczki, ale trzeba im co nieco podpowiedzieć, jak się do nich dostać i kibicować. Zaznaczę tylko, że zarówno Szaman jak i Miso to nie są tytani intelektu i w takich logicznych wyzwaniach potrzebują chwili, żeby połapać się, o co w zasadzie chodzi. Zaangażowania odmówić im nie można! Na widok kurki faszerowanej smaczkami zawsze stawiają się obydwoje chętni do działania. 

Kura praktycznie

Nasza kura otrzymała robocze imię Justyna. Justyna skutecznie animuje psi czas, jednak wolę nie zostawiać ich sam na sam. Ta zabawka wymaga nadzorowania i zdecydowanie nie sprawdzi się jako gryzak. 

Z drobnymi podpowiedziami i z odpowiednio dobranymi przysmakami (muszą być twardsze!), Miso i Szaman z radochą korzystali z możliwości węszenia! Węszenie to jedna z tych aktywności, która fajnie męczy psi umysł więc lubię po nią sięgnąć. Gdy umysł terierzycy wylatuje gdzieś w okolicy orbity Jowisza, to odrobina węszenia skutecznie sprowadza ją na ziemię. 

I jeszcze jeden małe, ale ważny szczegół. Gdy już kurę przyozdobią ślina oraz kłaki w spółce z innymi podłogowymi paprochami, kurkę można wrzucić do pralki i wyprać jak klasycznego pluszaka. W porównaniu do kul czy mat węchowych ta cecha jest super fajna (kto wyprał i suszył matę węchową, ten wie).

wspólne niuchanie

Dla kogo polecamy zabawkę węchową kurę? 

To, że zabawkę polecamy to jasna sprawa. Warto zaznaczyć, że nie każdy pies będzie miał z niej taką samą radochę. Psi przedstawiciele Mensy, zaprawieni w zabawkach logicznych starzy wyjadacze i pieski lubiące takie wyzwania będą zachwycone. Te czworonogi, które potrzebują troszkę mniejszych wyzwań, będą potrzebować Waszego wsparcia. Może także drobnych podpowiedzi i rozbicia zabawy na mniejsze elementy, żeby finalnie ogarnąć całość. Dalej będzie to świetna zabawa, uważać trzeba jedynie by nie zniechęcić i nie sfrustrować pieseła. Dla raczkujących w temacie takich zabaw węchowych i logicznych, z pewnością poleciłabym modele nico prostsze i dopiero z czasem podnosić poziom. 

Produkt został przetestowany w ramach Top For Dog 2022. Za zabawkę przekazaną do recenzji dziękujemy sklepowi Ofiufiu.pl

Nasza Ocena: 5/6

Zobacz równiez