Jak wybrać kaganiec dla psa?

Kaganiec to teoretycznie atrybut groźnego psa. Dlaczego teoretycznie? Czasami nawet najgrzeczniejsze psiaki muszą być w niego zaopatrzone. Powodów może być wiele. Zaczynając od pożerania przeróżnych śmieci na spacerach, podjadania tzw. streetfood’u czyli tych wszystkich „chlebków dla gołąbków”, kończąc na wymogach prawnych w przestrzeni miejskiej lub w komunikacji. Warto przyłożyć się do wyboru fajnego kagańca. Nawet jeżeli ma spełniać tylko prowizoryczną funkcję powinien być funkcjonalny i wygodny dla czworonoga.

kaganiec baskerville ultra

Baskerville na pokładzie

Jakiś czas temu do testowania w ramach plebiscytu Top For Dog trafił do nas kaganiec Baskerville Ultra. Wcześniej szukając informacji na temat dobrych dla psów kagańców, dowiedziałam się wiele dobrego o tym produkcie. Troszkę wstyd się przyznać, ale w kwestii kagańców z Szamanem troszkę improwizowaliśmy. Nie posiadając na stanie kagańca z prawdziwego zdarzenia chętnie podjęłam wyzwanie!

kaganiec baskerville ultra

Anatomia Baskerville ultra

Baskerville ultra jest wykonany z przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego. Jest lekko elastyczny co czyni go odpornym na uszkodzenia i połamanie. Nie ma zakamarków i trudno dostępnych przestrzeni dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu czystości. Na mordce utrzymuje się dzięki trzem paskom. Dwa z nich przechodzą standardowo za uszami, trzeci przechodzi przez czoło. Ostatni z pasków bez problemu można odpiąć. Paski są obszyte od wewnątrz neoprenem zabezpieczając czworonoga przed obtarciem. Dodatkowo posiada również funkcję umożliwiającą przyczepienie go do obroży.

kaganiec baskerville ultra

Kolor standardowo czarny, chociaż w tej kwestii słyszałam o tuningach. Czytałam o malowaniu ich kolorowymi markerami (bezpiecznymi dla psów) lub obklejaniu kolorową taśmą. Jak się to sprawdza w praktyce nie wiem – osobiście nie próbowałam.

kaganiec baskerville ultra

Początkowo wydawał mi się dość masywny, jednak po pierwszych przymiarkach zobaczyłam, że jest dość wygodny dla psa i ładnie leży na pyszczku.

Rozmiarówka

Kagańce są dostępne aż w 6 rozmiarach. Zróżnicowana rozmiarówka sprawia, że znajdziesz wielkość odpowiednią zarówno dla maltańczyka jak i dla doga niemieckiego. Miałam problem, żeby dobrać pasujący kaganiec dla Szamana. Początkowo poprosiłam o rozmiar 3 (odpowiedni dla BC), jednak po przymiarce na moje oko był dość mały. Ostatecznie mamy rozmiar 4. Jest dość luźny, ale Szaman czuje się w nim dobrze. Warto przed zakupem przymierzyć kaganiec na żywo.

kaganiec baskerville ultra

Wygoda przede wszystkim

Modeli kagańców jest około mnóstwa. Wchodząc do osiedlowych sklepów zoologicznych pierwsze w oczy zawsze rzucały mi się dwa rodzaje. Ciężkie metalowe i leciutkie materiałowe. Obydwa rodzaje są bardzo niekomfortowe dla psiaków, ponieważ uniemożliwają wykonywanie czynności fizjologicznych oraz krępują ruchy.

kaganiec baskerville ultra

W kagańcu pies musi mieć możliwość swobodnego ziajania i otwarcia paszczy. Świetnie, jeżeli umożliwia podanie smaczka lub wody bez zdejmowania go. Oczywistym jest to, że nie może nigdzie obcierać i nie powinien być zbyt ciężki. Baskerville wydaje mi się pod tym względem idealny.

kaganiec baskerville ultra

Jak przyzwyczaić psa do kagańca

Szaman z kagańca korzysta nieczęsto. Jeżeli już to raczej improwizowaliśmy, dlatego zastanawiałam się, jak Szaman podoła nowemu wyzwaniu. Zgodnie z radami z książki Słuchając psa (RECENZJA), postawiłam na metodę małych kroczków i deszcz smakołyków nawet za najmniejszy sukces.

kaganiec baskerville ultra

Chociaż aktualnie kaganiec nie wywołuje dzikiej radości i uszy rozjeżdżają się w geście niezadowolenia, Szaman jest w stanie przejść po mieście i czekać w kagańcu w tramwaju. Bardzo dużą i pozytywną rolę w czasie oswajania odegrała możliwość podawania smakołyków przez otwory Baskreville. Myślę, że bez tego poszło by nam o wiele gorzej.

kaganiec baskerville ultra

Podsumowując

Niezależnie od temperamentu psa, dobry kaganiec powinien być w jego wyposarzeniu. Nawet jeżeli nie jeździsz komunikacją miejską, a w Twoim mieście nikt nie wymaga „namordników”, może zdarzyć się coś, że kaganiec będzie ci niezbędny. Wtedy warto mieć w zanadrzu sprzęt dobry i komfortowy dla czworonoga – taki właśnie jest Baskerville, którego z całego serca polecam.

Dziękuję za możliwość przetestowania kagańca Baskreville ultra firmie ABC Koncept. Na kaganiec możecie oddawać swoje głosy w plebiscycie Top For Dog TUTAJ.   

Zobacz równiez